Komunikacja / Rowery / Miasta dla rowerów

Rower jest najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Jego możliwości są ogromne, ale wciąż niedocenione. Jest najsprawniejszym energetycznie urządzeniem, wymyślonym przez człowieka. W tym samym czasie rowerem pokonamy blisko czterokrotnie wiekszą odległość, niż gdybyśmy poruszali się pieszo. Zużywamy przy tym tyle samo energii, zajmując bardzo mało miejsca i nie emitując żadnych zanieczyszczeń czy hałasu. Dlatego ekolodzy chcą, żeby w naszych miastach można było wygodnie i bezpiecznie poruszać się na co dzień rowerem do pracy, szkoły czy na zakupy.

Uważamy, że rower może być alternatywą dla samochodu w mieście - a przynajmniej jego skutecznym i znaczącym uzupełnieniem. W 1995 roku powstała sieć "Miasta dla rowerów" - porozumienie lokalnych, oddolnych organizacji ekologicznych z miast całej Polski. Wśród nich było także Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi ze Słupska, którego członkowie nadal zajmują się kampanią "Słupsk dla rowerów". Organizujemy opinię publiczną: wspieramy oddolne inicjatywy, naciskamy na władze samorządowe i centralne, współpracujemy z uczelniami, robimy wystawy, wykłady oraz uliczne happeningi; zbieramy informacje, publikujemy ulotki, naklejki i wydawnictwa książkowe.

Oferujemy też fachową wiedzę na temat najlepszych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i wygodę jazdy rowerem w miastach - prowadzimy warsztaty i szkolenia dla zainteresowanych samorządów i instytucji.

Źródło i więcej na ten temat na: www.rowery.org.pl.